Pielęgnacja samochodu z powłoką ceramiczną – wskazówki

Odpowiednia pielęgnacja samochodu z powłoką ceramiczną jest kluczowa, jeśli chcesz zachować pojazd w idealnym stanie. Dzięki odpowiednim zabiegom Twoje auto nie tylko zyska skuteczną ochronę na dłużej, lecz również zachowa połysk i głęboki kolor.

Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie dbać o samochód pokryty ceramiką. Dzięki naszym wskazówkom Twoje auto będzie wyglądać nienagannie przez wiele lat!

Powłoka ceramiczna na lakier – czym jest?

Czym właściwie jest warstwa ceramiczna, stosowana w celu ochrony lakieru? To specjalna powłoka ochronna, aplikowana na karoserię. Wykonuje się ją z ceramicznych nanocząsteczek, które tworzą twardą powłokę na powierzchni auta. Taka ceramiczna warstwa pozwala na skuteczną ochronę farby przed zadrapaniami, brudem, korozją oraz innymi szkodliwymi czynnikami.

Ceramika jest też skutecznym zabezpieczeniem przed działaniem detergentów stosowanych do mycia samochodu, a także wyjątkowo niekorzystnie działających na pojazdy kwaśnych deszczów.

Zalety powłoki ceramicznej

Zastosowanie ceramiki ma liczne zalety. To prosty sposób na zabezpieczenie karoserii. Oto najważniejsze plusy tego rozwiązania!

  • Długotrwała ochrona – warstwa ceramiczna tworzy na powierzchni lakieru trwałą warstwę ochronną, której żywotność wynosi nawet kilka lat. W tym czasie powłoka skutecznie zapobiega powstawaniu zadrapań, trwałych plam, zanieczyszczeniom oraz utlenianiu się lakieru.
  • Mocniejszy połysk i kolor – pokrycie samochodu warstwą ceramiki pomaga w wydobyciu połysku z lakieru oraz wzmacnia kolor karoserii. To sprawia, że samochód prezentuje się atrakcyjnie.
  • Łatwiejsze mycie – właściwości hydrofobowe ceramiki sprawiają, że mycie pojazdu staje się znacznie łatwiejsze. Brud słabiej przylega do karoserii, co pozwala na bezproblemowe usunięcie go. Zarówno podczas mycia ręcznego, jak i w myjni samochodowej.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV – ceramika tworzy warstwę ochronną, która blokuje szkodliwe promieniowanie UV. Dzięki temu lakier nie blaknie z czasem i na dłużej zachowuje swój kolor oraz właściwości.

Jak dbać o powłokę ceramiczną samochodu?

Warto jednak zaznaczyć, że, pomimo swoich licznych zalet, powłoka ochronna również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Żeby przedłużyć jej trwałość, a tym samym efektywność, niezbędne są regularne zabiegi. W trakcie mycia auta unikaj stosowania agresywnych środków czyszczących oraz narzędzi, które mogłyby uszkodzić ceramikę. Regularnie aplikuj też odpowiednio dobrane kosmetyki samochodowe.

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem: Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier?

Środki konserwujące

Środki pielęgnacyjne służące do mycia powłoki ochronnej z ceramiki powinny być odpowiednio dobrane oraz kompatybilne z pokryciem. Detergenty stworzone z myślą o tego rodzaju wykończeniu mają specjalne właściwości.

Przede wszystkim, by przedłużyć trwałość powłoki, korzystaj z:

  • szamponów do powłoki z ceramiki – tego typu kosmetyki są delikatne dla czyszczonej powierzchni i nie zdzierają warstwy ochronnej oraz nie niszczą jej właściwości hydrofobowych;
  • uszczelniaczy w sprayu do wykończenia ceramicznego – stosuje się je po myciu, w celu wzmocnienia połysku i właściwości ochronnych powłoki;
  • boosterów do powłoki – ich stosowanie pozwala na przedłużenie trwałości powłoki. Zwłaszcza jeśli auto było użytkowane w trudnych warunkach;
  • preparatów do detailingu – specjalne spraye detailingowe są używane do szybkich poprawek pomiędzy myciami. Pozwalają w utrzymaniu właściwości powłoki.

Czego unikać?

Chcesz przedłużyć żywotność swojej ceramiki? Na pewno! Żeby to zrobić, musisz wiedzieć, czego unikać.

By nie uszkodzić powłoki, stosuj do mycia auta preparaty o neutralnym pH. Unikaj też detergentów o właściwościach ściernych. Korzystaj również z miękkich akcesoriów, takich jak ręczniki, ściereczki oraz rękawice z mikrofibry.

Ważna jest też ostrożność podczas wizyt na myjni. Przed wyborem miejsca upewnij się, że w punkcie stosowane są odpowiednie detergenty.

Jak myć auto zabezpieczone powłoką ceramiczną?

Przed wizytą na myjni usuwaj z auta mocniejszy brud za pomocą miękkiej ściereczki. Podczas mycia ręcznego stosuj preparaty o wspomnianych wcześniej właściwościach. Poza tym nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiaj auta do wyschnięcia na słońcu.

Stosując się do tych wskazówek skutecznie wydłużysz żywotność warstwy ceramicznej na swoim aucie!