Dlaczego warto nałożyć powłokę ceramiczną na lakier?

Kochasz swoje auto? Chcesz, aby jak najdłużej zachowało ono swój doskonały wygląd? Codzienna eksploatacja, czy to w mieście czy też w trasie, niechybnie pozostawi swoje piętno nie tylko we wnętrzu, ale również na karoserii samochodu. Uszkodzenia mechaniczne powłoki lakierniczej, wypłowiałe powierzchnie czy nawet sól drogowa. Wszystko to może sprawić, że lakier pojazdu w krótkim czasie straci swój wygląd, a auto wyglądać będzie znacznie gorzej. Jest na to jednak sposób – zabezpieczenie ceramiczne lakieru. Jak to działa? Czytaj dalej!

Czym jest i do czego służy powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna na karoserię to związek chemiczny, który po nałożeniu na odpowiednio przygotowany lakier zabezpiecza go. Jak to możliwe? Taka powłoka wykonana jest w nanotechnologii. Gdy zostaje położona na nadwozie samochodu, tworzy na nim twardą powłokę, która chroni lakier przed uszkodzeniami.

Aby zrozumieć jak działa powłoka ceramiczna warto wiedzieć, jak wygląda lakier samochodowy. Gdyby spojrzeć na niego w dużym powiększeniu, to ujrzelibyśmy charakterystyczne pory. W momencie nałożenia ceramicznej powłoki, owe pory zyskują swego rodzaju powłokę ochronną, w pewien sposób przypominającą skorupę. Taki dodatkowy pancerz ma grubość 2-3 mikronów, dzięki czemu tworzy ochronę na lakierze. Takie ceramiczne zabezpieczenie lakieru chroni go przed naturalnym starzeniem się. A oprócz tego, karoseria auta zyskuje dodatkową ochronę przed:

  • zarysowaniami
  • zabrudzeniami
  • promieniowaniem UV
  • fizycznymi uszkodzeniami

Jak wykonuje się ceramiczne zabezpieczenie lakieru? Cały proces zająć może nawet do kilkunastu godzin. Bardzo ważne jest, aby powłokę nakładać w pomieszczeniu, w którym panują odpowiednie warunki – to właśnie dlatego znacznie lepiej jest zlecić zabezpieczenie ceramiczne lakieru profesjonalistom niż wykonywać to w garażu.Na czym polega samo zabezpieczenie lakieru? Pierwszym etapem jest oczywiście bardzo dokładne umycie i wysuszenie karoserii. Istotne jest, aby nadwozie było dokładnie odtłuszczone, bo pozwoli to na precyzyjną aplikację powłoki ceramicznej. Potem, produkt stopniowo aplikuje się na niewielkie powierzchnie nadwozia auta za pomocą ściereczki z mikrofibry. Po kilku minutach, struktura powoli zaczyna zmieniać kolor – pojawiają się barwy tęczy. Wtedy, rozpoczyna się polerowanie nałożonej powłoki.

Mogłoby się wydawać, że powyższe czynności są bardzo proste. Skąd zatem mowa o kilku godzinach? Przede wszystkim, po polerowaniu należy odczekać około godziny aby sprawdzić trwałość nałożonej w ten sposób powłoki. Następnie, dla wzmocnienia skuteczności zabezpieczenia ceramicznego lakieru, powyższe czynności są nawet kilkukrotnie powtarzane.

 

Jak długo utrzymuje się powłoka?

Czy ceramiczne zabezpieczenie lakieru wystarczy na długo? Wszystko zależy od zastosowanych środków. Przykładowo, popularny Ceramic Pro Light wystarczy na 24 miesiące od momentu nałożenia. Przez ten czas, karoseria samochodu chroniona jest przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Powłoka zabezpiecza również przed powstawaniem zarysowań, jakie stworzyć mogłyby nawet drobinki kurzu czy pyłu, osiadające na karoserii pojazdu. Warto przy tym wspomnieć, że takie powłoki chronią lakier również przed zabrudzeniami wszelkiego rodzaju. Właściwości hydrofobowe produktu sprawiają, że brud znacznie słabiej osadza się na karoserii samochodu, przez co zachowuje on swój doskonały wygląd na dłużej.I choć Ceramic Pro Light działa rzeczywiście długo, to są na rynku także inne lakiery ceramiczne.

Popularny jest choćby Fireball Silla. Chroni on karoserię nawet przez 3 lata od nałożenia. W tym czasie, lakier auta jest zabezpieczony przed działaniem kwaśnych deszczy, promieniowaniem UV czy też wszelkiego rodzaju chemią.Prawdziwymi rekordzistami są jednak produkty Ceramic PRO Strong 9H. Taki lakier ceramiczny utrzymuje się na karoserii nawet przez 5 kolejnych lat! Chroni tym samym nadwozie auta przed wżerami (choćby od czynników atmosferycznych), czy odpryskami lakieru. Niestraszne mu są również osady z asfaltu czy żywicy, ale także sól drogowa. Co więcej, nadwozie auta jest chronione przed działaniem bardzo wysokich temperatur czy też słońca.

Powłoka ceramiczna, a czysta karoseria samochodu

Chcesz mieć (prawie) zawsze czyste auto? Powłoki ceramiczne do lakierów Ci to zapewnią. Jak to możliwe? Takie lakiery jak choćby Ceramic PRO Strong 9H mają silne właściwości hydrofobowe. W momencie, gdy zabrudzenia lądują na karoserii auta, powłoka niejako je odpycha. Dzięki temu, nadwozie pozostaje czyste przed naprawdę długi czas.

Czy powłoka ceramiczna jest odporna na chemię do mycia samochodów?

Tak. Lakier ceramiczny jest idealnie odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne. Chemia do mycia samochodów, czy to na myjni automatycznej czy też w postaci amatorskich środków do mycia karoserii nie są mu straszne. Podobnie zresztą jak wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne karoserii. Możesz zatem śmiało myć samochód w trakcie, gdy jest na nim powłoka ceramiczna. Nie powinna ona ulec uszkodzeniu.

Czy powłokę ceramiczną można użyć do czegoś innego niż lakier?

Ceramiczne powłoki można swobodnie nakładać nie tylko na lakier, ale także na inne części nadwozia samochodu. Coraz popularniejsze stają się powłoki ceramiczne nakładane choćby na felgi aluminiowe. Nie powinno to dziwić – duże rozmiarowo “alusy”, robią wrażenie. A taka powłoka, dzięki temu że chroni ich powierzchnię przed zabrudzeniami, sprawi, że będą idealnie wyglądały przez naprawdę długi czas.

To jeszcze nie wszystko. Za pomocą lakieru ceramicznego zabezpieczyć można też uszczelki, plastiki czy nawet szyby. W każdym z tych przypadków, powłoka doskonale chroni daną powierzchnię przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych, a przy tym zabezpiecza wygląd przed szpecącymi zabrudzeniami.

Kiedy należy zabezpieczyć samochód powłoką?

Fabrycznie nowe auto najlepiej zabezpieczyć jak najszybciej po zakupie. Jak już wspominaliśmy, współczesne lakiery są coraz gorzej zabezpieczone przed uszkodzeniami. Nie są rzadkością roczne czy dwuletnie auta, które wymagają korekty powłoki lakierniczej.Z kolei w przypadku aut używanych już jakiś czas, zabezpieczenie warto wykonać po gruntownym usunięciu wad lakierniczych.

Zabezpieczenie ceramiczne lakieru – dla jakich aut?

Praktycznie każdy samochód zabezpieczyć za pomocą powłoki ceramicznej. Czy to nowe czy też używane auto – w zasadzie nie ma przeciwwskazań do tego, aby nałożyć warstwę ceramiki. Nie ma zresztą nic piękniejszego od eleganckiego, zabytkowego auta, którego lakier lśni niczym lustro!Uwaga – zdecydowanie polecamy zadbać o lakier nowszych aut, właśnie poprzez nałożenie takiej powłoki. Jakiś czas temu weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej zgodnie z którą lakiery, za pomocą których wykonuje się malowanie nowych samochodów nie mogą już zawierać takich materiałów jak toulen czy ołów. Zamiast nich, używa się… wody. Z punktu widzenia środowiska jest to zdecydowanie dobre posunięcie. Niestety, jeżeli chodzi o trwałość powłoki jest już znacznie gorzej. Lakiery utraciły swoją twardość, skutkiem czego nawet na autach, które mają rok czy dwa, rysy i zmatowienia wcale nie należą do rzadkości.

Kto zajmuje się zabezpieczaniem ceramicznym aut?

Szukasz usługi ceramicznego zabezpieczenia lakieru w Warszawie? Zapraszamy do Perfekcyjne Auto przy Wyczółki 2. Oferujemy kompleksowe zabezpieczenie lakieru w cenie już od 1000 złotych netto. Sprawdź naszą ofertę i koniecznie zobacz, co możemy zrobić dla Twojego auta!I jeszcze jedno. Lepiej nie trać czasu na robienie tego samemu. Owszem – wszystkie środki kupisz w Internecie, ale zabezpieczenie ceramiczne lakieru we własnym zakresie nie da odpowiedniego efektu. A już na pewno powłoka nie będzie tak trwała jak po wizycie w firmie profesjonalnie zajmującej się tego typu usługami.