Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną?

Auto ze skórzaną tapicerką zwraca uwagę. Ten materiał każdemu samochodowi dodaje klasy i prestiżu. Jazda we wnętrzu auta że skórzaną tapicerką jest znacznie przyjemniejsza niż ze zwykłymi obiciami. W odróżnieniu jednak od tapicerki materiałowej, w przypadku skóry nie wystarczy jedynie regularne odkurzanie czy usuwanie zabrudzeń. Jeżeli chcemy, aby ten element w naszym aucie zachował swój doskonały wygląd przez lata, pamiętać należy o odpowiedniej dbałości. Choć skóra z której zrobione są obicia foteli czy boczki drzwi jest relatywnie trwała, to wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy niedoskonałości widać tam znacznie szybciej niż na tapicerce materiałowej.

Zainwestuj w specjalistyczne preparaty do czyszczenia skóry

Po wykonaniu czyszczenia warto wykonać także konserwację. Tu również potrzebne są specjalistyczne środki. Konserwacja jest o tyle ważna, że zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie oraz zabezpieczenie. Bardzo ważna jest tu impregnacja. Dzięki temu procesowi, siedzenia są chronione przed niszczycielskim działaniem wody lub wilgoci, która spływa z ubrań. Powstają mało estetyczne plamy oraz zabrudzenia, które trudno potem wyczyścić. A co gorsza, mogą one się pojawić już na krótko po wykonaniu czyszczenia tapicerki. Jednak dzięki procesowi impregnacji samo czyszczenie tapicerki skórzanej wystarczy na znacznie dłużej – powstaje specjalna powłoka, która chroni materiał przed zabrudzeniami.

Czy zbyt częste czyszczenie skóry wpływa na jej kondycję?

Nie. Jeżeli stosujemy odpowiednio dobrane środki do czyszczenia tapicerki skórzanej to możemy mieć pewność, że nie zaszkodzą one strukturze siedzeń czy wykończenia wnętrza samochodu. Codziennie warto wyczyścić skórę z bieżących zabrudzeń – bez żadnej chemii. Z kolei gruntowne czyszczenie skóry warto wykonać raz na 2-3 miesiace.

Czyszczenie tapicerki skórzanej – które elementy wymagają uwagi?

Wykonując czyszczenie skóry w samochodzie warto zwrócić uwagę na te elementy, które są najbardziej wyeksploatowane. W większości aut są to fotel kierowcy oraz kierownica, ewentualnie także tylna kanapa. Co niszczy się w siedzeniach? Głównie boczki (od częstego wsiadania i wysiadania). Uszkadza się też siedzisko. Szczególnie od jeansów lub spodni z klamrami mogą pojawić się nieestetyczne odbarwienia czy nawet zarysowania. Z kolei na kierownicę spływa pot z rąk, a niszczy ją także biżuteria na rękach.Podczas corocznej konserwacji tapicerki skórzanej warto jednak zadbać o wyczyszczenie całego wnętrza, w tym także boczków drzwi, podłokietników czy nawet skórzanych wykończeń deski rozdzielczej.

Teoretycznie, wszystkie środki do czyszczenia tapicerki skórzanej można bez problemu kupić w Internecie. Znalezienie porad, jak czyścić tapicerkę skórzaną, również nie jest problemem. Jednak warto pamiętać, że skóra to element, który jest bardzo niewdzięczny w czyszczeniu – chyba nawet bardziej niż karoseria. Działając samemu w garażu raczej nie osiągniemy odpowiedniego efektu wizualnego. Owszem, część niedoskonałości usuniemy, ale wiele z nich pozostanie, szpecąc wygląd tapicerki skórzanej. Podczas corocznej konserwacji tapicerki skórzanej warto jednak zadbać o wyczyszczenie całego wnętrza, w tym także boczków drzwi, podłokietników czy nawet skórzanych wykończeń deski rozdzielczej.

Czy opłaca się czyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie samemu?

Czy warto tracić czas? Czyszczenie tapicerki skórzanej w Warszawie kosztuje już od 150 złotych netto. W zamian za taką kwotę, osiągniesz efekt który naprawdę robi wrażenie! Takie czyszczenie swobodnie wystarczy na kolejne 2-3 miesiące użytkowania.

Dziś podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz zadbać o ten element swojego auta. Dowiesz się, na czym polega skuteczne czyszczenie skóry w samochodzie, a także ile kosztuje renowacja tapicerki skórzanej.

Zdecydowana większość produktów do czyszczenia skóry dostępnych choćby w supermarketach czy sklepach motoryzacyjnych to produkty uniwersalne. Co to oznacza? Przeznaczone są zarówno do czyszczenia, jak również konserwacji. Nie jest to jednak specjalnie szczęśliwe połączenie, bo skuteczność jest niewielka.

Profesjonalne firmy, które oferują czyszczenie tapicerki skórzanej wybierają dedykowane zestawy do konkretnych materiałów. Przykładowo, jeżeli tapicerka w Twoim aucie wykonana jest z nubuku, dobrze byłoby wybrać preparaty dopasowane do tego materiału. Z kolei zupełnie inne produkty sprawdzą się przy okazji czyszczenia skór gładkich czy sztucznej skóry.

Można się w tym pogubić, prawda? Komplet akcesoriów do profesjonalnego czyszczenia tapicerki skórzanej to wydatek nawet kilkuset złotych. Nie wystarczy sama chemia – oprócz tego, trzeba mieć także gąbki oraz mikrofibry, które pozwolą na wyczyszczenie zabrudzonej powierzchni.

Krótko mówiąc – nawet najlepszy zestaw w rękach niedoświadczonego amatora nie pozwoli on na dokładne umycie. Lepiej powierzyć taki zabieg profesjonalistom, bo wyjdzie to taniej i na pewno lepiej.

To samo zresztą dotyczy renowacji skór. Drobne przetarcia w niewidocznych miejscach możesz próbować sam usunąć, ale wszelkie poważniejsze naprawy (np. farbowanie tapicerki), lepiej powierzyć fachowcom. Samemu nie dobierzesz koloru farby w taki sposób, by ponowne malowanie zapewniło spójny i estetyczny efekt.