Zmiana koloru auta w świetle przepisów

Kolor samochodu ma znaczenie i to całkiem spore. Wielu kierowców zastanawia się, jak ich samochód wyglądałby w innym odcieniu karoserii. Takie decyzje często powstrzymywane są z powodu przepisów, które wymagają sporej zmiany w dokumentach.

Szczerze mówiąc, żadnemu kierowcy nie uśmiecha się spędzać w urzędach wielu godzin, aby zmienić odcień swojego auta. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli Ci nie tylko zmienić kolor samochodu, ale uniknąć także całej papierkowej roboty. Co więcej, jest to rozwiązanie w pełni legalne.

Czy zmiana koloru auta zawsze wiąże się z wizytą w urzędzie?

Barwa nadwozia zapisana jest w dowodzie rejestracyjnym. To jedna z kluczowych informacji, które pozwalają na zidentyfikowanie danego samochodu. W świetle polskich przepisów każda zmiana barwy samochodu wymaga także zmiany takowej informacji w urzędzie. Co więcej, kolor karoserii widnieje także w umowie ubezpieczeniowej, dlaczego wszelkie niejasności w tym temacie mogą być po prostu problematyczne.

Warto zaznaczyć, że niektórzy specjaliści twierdzą, że taka zmiana w dokumentach nie jest konieczna, gdyż najważniejszą rolę w dokumentach odgrywa numer VIN. Niemniej jednak brak zgłoszenia zmiany koloru może powodować pewne komplikacje, dlatego kierowcy decydujący się na nowy lakier karoserii po prostu wysyłają do urzędu zgłoszenie.

Dlaczego warto postawić na oklejanie samochodu, jako formę zmiany koloru karoserii?

Odsuwając konieczność zgłaszania zmiany barwy samochodu na bok, warto zaznaczyć pewną kwestie. Otóż tradycyjne malowanie samochodu u lakiernika może być kosztowne i czasochłonne. Koszt pomalowania samochodu uzależniony jest od wielu różnych czynników, takich jak powierzchnia karoserii, czy rodzaj auta. Z tego też powodu wielu kierowców intensywnie zastanawia się przed taką inwestycją, ponieważ jest to spory wydatek. Alternatywą jest folia na samochód. Oklejanie samochodu folią o nowym kolorze, to bardzo atrakcyjna metoda na zmianę barwy auta. Warto zaznaczyć, że zmiana koloru auta za pomocą folii na samochód jest coraz popularniejszym sposobem odświeżenia wyglądu pojazdu.

Jeśli chodzi o powody popularności tej metody, to kierowcy najczęściej wymieniają takie zalety, jak

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – oklejanie samochodu jest znacznie szybsze niż malowanie, co oznacza sprawne odświeżenie wyglądu Twojego auta. Co ważniejsze, jest to znacznie tańsza opcja, dzięki czemu można zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. 
  • Zgodność z przepisami – zgłaszanie do urzędu zmiany barwy auta może być frustrujące. Chodzi tu także o zgłoszenie takiej informacji do polisy ubezpieczeniowej, aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów w razie np. stłuczki i odszkodowania. W przypadku zmiany koloru karoserii za pomocą folii, nie musisz martwić się o przepisy. Co więcej, możesz zmieniać kolor swojego samochodu nawet kilka razu w roku, jeśli masz taki kaprys. 
  • Ochrona oryginalnego lakieru – folia samochodowa nie tylko zmienia kolor, ale także chroni oryginalny lakier przed uszkodzeniami, zarysowaniami i wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego jest to doskonały sposób na ochronę karoserii samochodu.

 

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem: Oklejanie aut: wyjątkowy sposób na personalizację i ochronę pojazdu

Oklejanie zamiast malowania – wybieraj profesjonalistów, którzy znają się na rzeczy

Jeśli zdecydujesz się na oklejanie samochodu, kluczowym elementem sukcesu jest znalezienie profesjonalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Nie jest to praca dla amatorów, dlatego warto powierzyć ją ekspertom. Nasi specjaliści znają tajniki oklejania samochodów i gwarantują, że Twój pojazd będzie wyglądać oszałamiająco. Wszystko to zgodnie z przepisami i z zachowaniem najwyższych standardów jakości.

Warto zastanowić się nad oklejeniem samochodu, jako atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego lakierowania karoserii. Dzięki tej metodzie możesz uzyskać nowy wygląd swojego pojazdu, zachowując jednocześnie zgodność z przepisami i oszczędzając czas oraz pieniądze. Jednak pamiętaj, że wybór odpowiednich specjalistów jest kluczowy, aby osiągnąć ostateczny efekt, który Cię usatysfakcjonuje.