Wypychanie i wyciąganie wgnieceń – na czym polegają? Bezinwazyjne metody naprawy

Jeżeli poruszasz się na codzień po zatłoczonym mieście, takim jak choćby Warszawa to Twoje auto na pewno nosi “ślady walki” w postaci wgniotek. Gęsty ruch, małe parkingi przy centrach handlowych czy ciasne arterie na podziemnych postojach – wszystko to sprawia, że konieczna może być naprawa lakieru. A jeżeli nie chcesz za nią przepłacać, to lepiej nie dzwoń do lakiernika! Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wyciąganie wgnieceń w Perfekcyjne Auto!

Wypychanie wgnieceń bez lakierowania – jak to działa?

Jest to metoda, którą stosuje się w przypadku małych lub średnich wgnieceń na karoserii auta. Uszkodzenie karoserii jest wypychane od wewnętrznej strony. Przykładowo, jeżeli wgniotka pojawiła się na dachu, to zdejmujemy podsufitkę auta (aby zyskać lepszy dostęp do struktury dachu), a następnie wypychamy nierówność za pomocą specjalnych narzędzi. Dzięki temu, wgniecona blacha wraca na swoje miejsce i uszkodzenie znika.

Czy wyciąganie wgnieceń zawsze jest możliwe?

Generalnie ciężko znaleźć uszkodzenia, których nie dałoby się naprawić tą metodą i przywrócić mu dawnego wyglądu. Wyjątki są w zasadzie dwa:

  • Miejsce było wcześniej szpachlowane
  • Odprysk lakieru (konieczność ponownego malowania)

Opisywana metoda świetnie sprawdza się w przypadku niewielkich wgnieceń – na przykład, po gradobiciu czy upadku niewielkiego przedmiotu na dach auta. Można ją stosować również na małe wgniecenia parkingowe, czy to od innych samochodów czy też różnych elementów infrastruktury (na przykład, słupków na parkingach) .

Dlaczego usuwanie wgnieceń bez lakierowania jest lepsze?

Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga nakładania kolejnej warstwy lakieru w danym miejscu na aucie. Ma to przede wszystkim znaczenie estetyczne – dobranie koloru w taki sposób, by idealnie zlewał się z resztą lakieru na samochodzie potrafi być naprawdę trudne. Nieraz nawet doświadczeni lakiernicy są zmuszeni malować cały bok samochodu tylko po to, by niewielki, uszkodzony element nie odróżniał się swoim odcieniem. A to automatycznie podnosi koszty całego zabiegu.

Warto również pamiętać o późniejszej sprzedaży samochodu. Dziś praktycznie każdy, kto chce kupić auto na rynku wtórnym ma już miernik grubości lakieru. Jeżeli jakiś element był powtórnie malowany, to zazwyczaj dla potencjalnego zainteresowanego jest to powód do negocjacji ceny.

Warto tutaj zauważyć, że nawet powtórne malowanie po spotkaniu, na przykład, błotnika ze słupkiem parkingowym, nie jest niczym złym. Niestety, polscy kupujący często odczytują wskazania mierników nieco na wyrost, przyjmując drugą warstwę lakieru jako dowód na poważny wypadek. Pół biedy, jeżeli malowany był tylko jeden element. Gorzej, jeżeli drugą warstwę lakieru ma cały bok auta. A już w ogóle jakiekolwiek ślady ingerencji lakiernika na dachu są dla wielu osób ostatecznym argumentem, by zrezygnować z zakupu danego egzemplarza. Często niesłusznie!

Dlaczego o tym piszemy? Nie chcemy tu piętnować sprawdzania aut przed zakupem. Biorąc pod uwagę dosyć częste ukrywanie historii powypadkowej przez wielu sprzedających, ostrożność kupujących jest w pełni zrozumiała. Niestety, wielu z nich zwyczajnie miernik lakieru wyrządza więcej krzywdy niż pomaga.

Podsumowując ten nieco przydługi wywód – jeżeli nie chcesz, by ktoś uznał zwykłe zarysowanie za ślad poważnego wypadku, lepiej zdecyduj się na usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Będzie to znacznie tańsze niż lakierowanie. Poza tym, zajmie mniej czasu (najwyżej kilka godzin, a nie kilka dni). A co więcej, wypychanie wgnieceń bez lakierowania nie pozostawia praktycznie żadnych śladów. Nie musisz zatem obawiać się, że ktoś skreśli Twoje auto z powodu drugiej warstwy lakieru czy szpachli, przy ewentualnej odsprzedaży.

Naprawa lakieru

A przy okazji warto zainwestować w renowację lakieru samochodowego. Karoseria auta eksploatowanego w mieście nieustannie narażona jest nie tylko na uszkodzenia jak te opisane powyżej, ale również na zwyczajne akty wandalizmu. Zatem – przy okazji wizyty celem wyciągnięcia wgnieceń, proponujemy także usuwanie rys z karoserii. Cena takiej usługi nie jest wysoka, a pozwala przywrócić lakierowi perfekcyjny wygląd.