Jak skutecznie usunąć rysy z lakieru?

Chyba każdy posiadacz auta, widząc rysy na lakierze swojego pojazdu czuje się źle. I nie ma tu znaczenia czy mamy fabrycznie nowy egzemplarz czy też kilkunastoletni samochód – ubytki koloru na karoserii wyglądają po prostu kiepsko. A im większe miasto, tym wyższe ryzyko pojawienia się takich rys na aucie. Coraz gęstszy ruch, ciasne parkingi, pełne źle zaparkowanych aut czy nawet piesi albo rowerzyści, którzy są coraz bardziej nieuważni. Dodajmy do tego jeszcze wizyty na myjniach automatycznych ze szczotkami. Wszystko to zdecydowanie nie służy lakierowi. Głębokie zarysowania na lakierze pojawiają się bardzo szybko.

Usuwanie rys z lakieru nie musi jednak zawsze oznaczać kosztownej wizyty u blacharza. Podpowiemy Ci, co możesz zrobić, aby możliwie tanim kosztem pozbyć się takich wad z nadwozia swojego auta.

Rysy na lakierze – konsekwencje źle zabezpieczonej karoserii

Masz w miarę nowe auto? Odnosisz wrażenie, że Twoje obecne auto ma bardziej wrażliwy lakier niż poprzednie? Cóż, jedną z przyczyn jest… dbałość o środowisko. Samochody mają coraz cieńszy lakier, a producenci oszczędzają na dodatkowych zabezpieczeniach. Cienka warstwa ocynku (a czasem, jeżeli wierzyć mediom, nawet zupełny jej brak) powoduje, że lakier samochodu jest bardziej narażony na powstawanie zarysowań.

Zresztą – najlepiej widać to po wrażliwości współczesnych aut na korozję. Dziś nawet stosunkowo nowe pojazdy tych marek, które dawniej uchodziły za odporne na korozję, często mają problemy z pojawianiem się rdzawych wykwitów.

Ustalenie stopnia uszkodzenia – zbadanie rysy

Usuwanie rys z samochodu warto rozpocząć od dokładnego zbadania uszkodzenia. O ile płytkie zarysowania nie są w najmniejszym stopniu groźne, a jedynie brzydko wyglądają, o tyle głębokie ubytki lakieru (wychodzi podkład lub blacha), to już znacznie poważniejsze uszkodzenie. Jeżeli uszkodzenie jest tak głębokie, że sięga do blachy, to w tym miejscu dosyć szybko pojawić się może korozja. Lepiej zatem w miarę szybko zabezpieczyć ten obszar. Koszta w przypadku usuwania rdzy będą bowiem znacznie wyższe! Chcesz usunąć zarysowanie z samochodu? Przyjedź do nas! Profesjonalnie sprawdzimy głębokość rysy i zajmiemy się jej usunięciem.

Mleczka i pasty do usuwania rys z lakieru

Jak zatuszować rysy na samochodzie? Czy można to zrobić we własnym zakresie? Cóż, jeżeli zarysowanie jest stosunkowo niewielkie, a powłoka lakiernicza nie została w żaden sposób naruszona, to wtedy możesz próbować z tym walczyć. Do takich celów idealnie nadają się mleczka lakiernicze oraz pasty. Takie środki chemiczne pozwolą Ci usunąć mało estetyczne zarysowania.

Jak usunąć takie zarysowanie samochodu? Będziesz potrzebować:

  • Preparatu do lakieru
  • Ściereczki z irchy
  • Miękkiej szmatki (np. flanelowa pielucha)

Czy to przyniesie spodziewany efekt? Cóż, trudno określić. Może niestety być tak, że stracisz mnóstwo czasu i siły, a zarysowania na lakierze nadal pozostaną widoczne. Nie będziemy też ukrywać – tańsze preparaty do lakieru mogą nie przynieść oczekiwanych skutków. W takiej sytuacji, warto wykonać polerowanie całego nadwozia – pozwoli to na usunięcie rys.

A co z głębokimi zarysowaniami? Jak już wspominaliśmy, jazda z uszkodzeniami sięgającymi blachy to krótka droga do powstania korozji. Zdecydowanie warto powierzyć to profesjonalistom – może nie wyjdzie to taniej, niż gdybyś kupił wszystkie akcesoria i chemię samemu, ale przynajmniej zyskasz pewność odpowiedniego efektu.

Czyszczenie i polerowanie rys na samochodzie

Jak wypolerować samochód? Cóż, na pewno nie ręcznie. Zajmie Ci to mnóstwo czasu, a przy tym nie masz pewności, że efekt będzie taki, jak tego oczekujesz. To może chociaż warto kupić polerkę? Takie urządzenie w rękach niedoświadczonej osoby może przynieść więcej szkód niż pożytku!

Nie zniechęcamy Cię bynajmniej do dbania o własne auto. Jest przecież mnóstwo czynności pielęgnacyjnych, które możesz samodzielnie wykonać w swoim samochodzie. Z lakierem warto jednak postępować ostrożnie. Poniżej pokrótce opisujemy, jak wygląda polerowanie rys na aucie w naszym wykonaniu.

Pierwszy krok to dokładne umycie karoserii wodą. Przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych ściereczek i delikatnych szamponów pozwoli na pozbycie się nie tylko zabrudzeń, ale również pozostałości chemii, która może zalegać na karoserii. Pamiętaj, że preparaty do polerowania lakieru mogą wejść w reakcję ze środkami konserwującymi czy nabłyszczającymi. W rezultacie, ich działanie będzie nieskuteczne. A takie odtłuszczenie nadwozia da powłokę, która jest idealnie przygotowana na działanie polerki. Równie ważne jest suszenie. Po polerowaniu konieczne jest kolejne mycie karoserii – pozwoli to na spłukanie resztek chemii konserwującej. A potem, należy ponownie nałożyć wosk konserwujący, który zapewni dobry wygląd powierzchni lakieru przez naprawdę długi czas. Jak zatem widzisz, jest to mnóstwo pracy. Czy nie lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom?

Poważne ubytki i pomoc profesjonalistów

Usuwanie rys z lakieru to nie tylko kwestia estetyki. To również sposób na ochronę Twojego auta przed bardziej zaawansowanymi uszkodzeniami – na przykład, w postaci korozji. Pamiętaj, że nieusunięte w porę zarysowania w krótkim czasie mogą zamienić się w korozję. A to już niemałe koszty!

Nie musisz jednak jechać do lakiernika, by usunąć rysy z karoserii swojego auta. W naszej firmie rysy na aucie usuniemy przy pomocy systemu SSR. Nazwa pochodzi od anglojęzycznego określenia Sprayless Scratch Repair – czyli usuwanie rys bez lakierowania. To rozwiązanie, które pozwala na pozbycie się zarysowań z nadwozia, bez konieczności nakładania lakieru jeszcze raz. Dzięki temu, Ty zaoszczędzisz pieniądze, a Twoje auto odzyska doskonały wygląd. A przy późniejszej odsprzedaży, nie będziesz musiał słuchać potencjalnych kupujących, których odpychać będzie druga warstwa lakieru! W jakich sytuacjach zastosować można takie usuwanie rys z lakieru? Cóż, metoda SSR pozwala na skuteczne usunięcie zarówno małych rys, jak również tych średniej wielkości. Świetnie sprawdzi się zatem w przypadku typowo parkingowych zarysowań czy też pozostałości po aktach wandalizmu.