Głębokie rysy na lakierze samochodowym. Jak je usunąć?

Denerwują Cię już rysy na samochodzie? Nie możesz już patrzeć, jak Twoje auto stopniowo traci na wartości z powodu pojawiających się co i rusz zarysowań? Zmień to! W tym artykule podpowiemy Ci, jak łatwo możesz pozbyć się mało estetycznych rys z karoserii. A co jeszcze lepsze – nie musisz nawet odwiedzać lakiernika, aby to zrobić – przynajmniej nie w każdym wypadku.

Naruszenie podkładu, a korozja samochodu

Głęboka rysa na lakierze samochodowym zdecydowanie szpeci jego wygląd. Warto jednak pamiętać o tym, że taki ubytek może w krótkim czasie doprowadzić do pojawienia się sporego ogniska korozji. Aby móc to dobrze zrozumieć, warto przez chwilę skupić się na tym, jak wygląda struktura lakieru we współczesnych autach. Składają się na nią dwie warstwy:

 • Podkład
 • Lakier bazowy

Czym właściwie jest podkład? Jest to struktura, która stanowi bazę do przyjmowania kolejnych warstw przez nadwozie samochodu. Innymi słowy – jest to po prostu grunt. Praktycznie zawsze podkład jest mieszaniną dwóch składników – gruntu antykorozyjnego oraz wypełnienia. Innymi słowy – gdyby nie podkład, to lakier nie miałby szans dobrze przylegać do nadwozia. O ile lakier zachowuje ciągłość (tzn. nie ma głębokich zarysowań lub uszkodzeń), to jest to warstwa zupełnie niewidoczna z zewnątrz.

Czym jest lakier bazowy? To mieszanina, która powstaje w oparciu o ściśle określoną recepturę. Generalnie, receptury są podobne, aczkolwiek istnieją pewne różnice między poszczególnymi firmami produkującymi auta. Mówiąc bardziej obrazowo – nieco inaczej wygląda niebieski metallic w Toyocie, a inaczej w Skodzie.

Wiedząc już czym jest podkład i lakier bazowy wiemy też, co się stanie jeżeli zarysowanie na karoserii będzie głębokie. Przerwanie ciągłości lakieru spowoduje, że w danym miejscu powstaje nie tylko rysa, ale odpada także część zabezpieczenia antykorozyjnego. W rezultacie, wystawiona na działanie czynników atmosferycznych blacha może zacząć się utleniać, a po krótkim czasie pojawią się tam brzydkie wykwity korozji.

Niestety, z korozją jest tak, że jej usunięcie kosztuje. A biorąc pod uwagę coraz cieńsze warstwy zabezpieczenia antykorozyjnego, jakie stosują współcześnie producenci aut, istnieje ryzyko, że rdza pojawi się nawet po kilku tygodniach! Jest to szczególnie prawdopodobne zimą w naszym kraju, gdzie procesy korozyjne zdecydowanie przyspiesza wszechobecna na drogach sól.

Podsumowując – im głębsza rysa na lakierze samochodowym, tym prędzej należy zająć się szybkim jej usunięciem. Inaczej, koszty doprowadzenia auta do poprzedniego stanu mogą pójść nawet nie w setki, a raczej w tysiące złotych!

Samodzielne usuwanie głębokich rys. Maskowanie czy rozwiązanie problemu?

Jak zlikwidować rysy na samochodzie? Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic trudnego i możemy taką czynność wykonać samodzielnie. Zakup preparatów lakierniczych nie jest w dzisiejszych czasach żadnym problemem. W Internecie znajdziemy też instrukcje pokazujące krok po kroku jak usunąć rysy z lakieru. Ale…nie warto tego robić samemu! Choćby dlatego, że koszt jaki poniesiesz będzie niewspółmiernie wysoki w stosunku do efektu jaki osiągniesz. Jeżeli zechcesz zabrać się za usuwanie głębokich rys, to będziesz potrzebować:

 • Pasty lekkościernej
 • Pistoletu ciśnieniowego i kompresora do jego zasilania
 • Papieru wodnego i ściernego
 • Lakieru dobranego pod kolor auta
 • Szpachli
 • Podkładu
 • Przemywacza

A teraz policz, ile to wszystko kosztuje. Mniej niż 1000 złotych? Raczej mocno optymistyczny wariant. Dolicz do tego swój czas, a także koszty usunięcia ewentualnych błędów. Przykładowo, nałożysz zbyt dużo szpachli – dla potencjalnego kupującego za kilka lat może to być powodem do rezygnacji z zakupu Twojego auta. Albo – źle dobierzesz lakier. Masz świadomość tego jak bardzo źle to później wygląda na aucie? Dosyć szybko zauważysz, że taniej byłoby pojechać do zakładu, który profesjonalnie usuwa głębokie rysy na lakierze.
Owszem – możesz próbować usunąć te rysy za pomocą pasty lekkościernej, ale w przypadku głębszych uszkodzeń jest to jedynie maskowanie problemu. Naruszony podkład prędzej czy później da o sobie znać – w postaci korozji! A walka z “rudą” to nie tylko żmudne, ale i kosztowne zadanie.

Lakierowanie, a dobranie koloru lakieru

Jest jeszcze jeden powód dla którego warto powierzyć usuwanie zarysowania lakieru profesjonalistom. Dobór odpowiedniego lakieru potrafi być niemałym wyzwaniem. Idzie tu nawet o minimalne różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami lakierów – są one praktycznie niezauważalne gołym okiem. Niestety, różnice w odcieniach widać po nałożeniu lakieru na auto. Skutkiem tego, tak dużo jest na polskich ulicach aut, które wyglądają jakby były “łaciate”. Chcesz by i Twój samochód tak się prezentował?

Auto detailing i pomoc w regeneracji porysowanej karoserii

Nie wiesz jak zamaskować rysy na samochodzie? Skorzystaj z naszej pomocy! W naszym studio detailingowym w Warszawie oferującym usuwanie rys, kompleksowo zajmiemy się odnowieniem powłoki lakierniczej Twojego pojazdu. Sprawdź, jakie usługi możemy Ci zaoferować:

 • Usunięcie wżerów
 • Usunięcie zmatowień
 • Przywrócenie połysku i oryginalnej barwy lakieru
 • Odnowienie lakieru auta
 • Renowacja porysowanych elementów.

Kiedy warto skorzystać z naszej oferty w zakresie usuwania rys z lakieru? Tak naprawdę większość aut poruszających się na codzień w gęstym ruchu w Warszawie kwalifikuje się do wizyty w naszym studio. Szybko i sprawnie zlikwidujemy zarówno rysy powstałe w wyniku aktów wandalizmu (na przykład, porysowania gwoździem), jak również uszkodzenia wynikające choćby z parkingowych otarć. Nie stanowią dla nas żadnego wyzwania rysy zarówno na całej długości samochodu, jak również niewielkie ubytki lakieru na konkretnym elemencie. Co więcej, zabezpieczymy powłokę lakierniczą Twojego samochodu przed powstawaniem nowych zarysowań.

Jeżeli poszukujesz firmy, która usunie rysy na terenie Warszawy, to zgłoś się do nas. Oferujemy bardzo atrakcyjne ceny usług – renowację lakieru wykonujemy już od 200 złotych netto! Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje i przekonaj się, czy warto z nami współpracować.