Dlaczego warto okleić samochód folią ochronną?

Oklejanie aut jest coraz popularniejszą formą zabezpieczenia karoserii przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Czy to w przypadku egzemplarzy używanych czy też takich, które dopiero opuściły salon samochodowy, oklejanie folią samochodu ma mnóstwo zwolenników. W jaki sposób ta niezwykle cienka warstwa chroni karoserię przed uszkodzeniami? Czy możliwe jest samodzielne foliowanie samochodu czy też lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. I wreszcie – jak długi czas folia zachowuje swoje właściwości oraz w jaki sposób można czyścić samochód zabezpieczony w ten sposób. Na wszystkie z tych pytań odpowiemy w tym artykule!

W jaki sposób folia ochronna zabezpiecza samochód? Jak właściwie aplikowana jest folia do oklejania samochodu? Jest to folia winylowa, którą aplikuje się na uprzednio przygotowaną karoserię auta. Grubość takiej warstwy wynosi około 100 mikronów – jest to wartość podobna do tej, jaką ma jedna warstwa lakieru w wielu autach japońskich czy koreańskich.

Folia ochronna na samochód, po nałożeniu, dosyć ściśle przylega do karoserii, stając się czymś w rodzaju dodatkowej warstwy lakieru. Różnica polega jednak na tym, że rysy na lakierze musimy usuwać i jest to raczej kosztowne. Za to folię ochronną w każdej chwili można bez większego problemu zdemontować. Na lakierze nie pozostaną żadne ślady – czy to po folii czy też po ewentualnych uszkodzeniach. Oklejanie aut folią to świetny pomysł zarówno w przypadku pojazdów, które często pozostawiane są na ciasnych parkingach (chroni przed rysami), ale także aut, które poruszają się z dużymi prędkościami po autostradach czy też drogach szybkiego ruchu. W takich warunkach, nawet pozornie drobny kamyk, który wyleci spod kół auta jadącego przed nami, może pozostawić mało estetyczne ślady na lakierze. Dodajmy do tego jeszcze odpryski, powstające choćby w wyniku uderzeń owadów o karoserię – ich usunięcie potrafi być naprawdę uciążliwe. Foliowanie samochodu to również świetny sposób na ochronę nadwozia przed korozją. Taka dodatkowa warstwa eliminuje negatywny wpływ czynników atmosferycznych na lakier, bo powstrzymuje przedostawanie się choćby soli.

 

Folia ochronna na samochód chroni nie tylko karoserię, ale i wartość auta. Pamiętajmy, że usuwanie wad lakierniczych zwykle łączy się z koniecznością malowania całego elementu. W rezultacie, w tym miejscu na nadwoziu pojawia się kolejna warstwa lakieru. Ma to znaczenie przy ewentualnej odsprzedaży auta po kilku latach. Dziś praktycznie każdy kupujący posiada miernik lakieru, czyli urządzenie które jest w stanie wykryć fakt malowania karoserii. I choć zabieg wynikał jedynie z niegroźnych zarysowań, to dla wielu potencjalnych kupujących grubsza warstwa lakieru stanowi wadę nie do zaakceptowania. Samodzielne oklejanie czy zlecenie profesjonalistom? Czy oklejanie folią samochodu możesz wykonać we własnym zakresie? Pewnie tak – ostatecznie, w Internecie bez większego problemu wyszukasz całe mnóstwo poradników, jak to zrobić. Kłopot jednak w tym, że efekt może być naprawdę daleki od oczekiwanego:

  • Niedokładne oklejenie. Pamiętaj, że foliowanie samochodu wymaga bardzo precyzyjnego przygotowania powierzchni. Każde auto szykuje się do takiego zabiegu nieco inaczej. Znaczenie ma tu stan lakieru, obecność ognisk korozji w karoserii, ale także choćby liczba przetłoczeń na danym elemencie. Czy na pewno masz do tego odpowiednie doświadczenie? A narzędzia? Pamiętaj – niedokładne oklejenie to również kiepska ochrona!
  • Nieestetyczny wygląd. Folie ochronne na samochód aplikujesz głównie po to, by Twoje auto dobrze się prezentowało. Niestety, klejąc ją samodzielnie, nie masz gwarancji że tak się stanie. Efekt końcowy może wyglądać po prostu kiepsko. A gdy nagle zabraknie Ci folii, bo niewłaściwie wymierzyłeś lub niechcący uszkodziłeś ją?

Lepiej odżałować pewną kwotę i zapłacić specjalistom, dla których oklejanie folią samochodu to codzienność. Masz przynajmniej pewność jakości prac oraz dobrego wyglądu auta. Poza tym, nie tracisz czasu – profesjonalne oklejanie aut to nawet kilkanaście godzin pracy!

Usuwanie i regeneracja, czyli trwałość folii samochodowej

A jeżeli zechcesz usunąć folię? Nie ma problemu. Możesz to zrobić w każdej chwili. Jeżeli będzie to zrobione w sposób profesjonalny, to na karoserii nie pozostaną żadne ślady świadczące o tym, że auto było w jakikolwiek sposób oklejone.

Jeśli jednak zdecydujesz się na całkowite usunięcie folii z karoserii, to pamiętaj aby powierzyć to zadanie fachowcom. Osłabiony przez lata eksploatacji lakier może zacząć odchodzić razem z nią! Profesjonalne firmy zajmujące się foliowaniem samochodów wiedzą jak tego uniknąć, ale Ty robiąc to w swoim garażu ryzykujesz oszpecenie lakieru.
Jak długo folia do oklejania samochodu zachowuje swój wygląd? Z reguły jest to około 5-7 lat. Warto pamiętać o tym, że w trakcie eksploatacji ta dodatkowa warstwa w pewien sposób sama się regeneruje. Przy wyższych temperaturach, niewielkie rysy szybko znikają z powierzchni folii.

Pielęgnacja i czyszczenie oklejonego samochodu. Czego unikać?

Dobra wiadomość jest taka, że samochód z folią ochronną na karoserii można myć dokładnie tak samo, jak każde inne auto. Ostatecznie, ta dodatkowa warstwa jest w pełni odporna na działanie czynników atmosferycznych czy też silnej chemii. Nie ma zatem ryzyka, że dobrze przyklejona folia straci swój wygląd po wizycie na myjni bezdotykowej czy ręcznym umyciu samochodu.
Po oklejeniu auta folią musisz pamiętać tylko o jednym – unikaj myjni szczotkowych. Dlaczego? Bardzo często zdarza się bowiem, że po myciu auta w takim miejscu na lakierze powstają mało estetyczne rysy. W przypadku folii takie ryzyko też istnieje. A jeżeli zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie Twojego auta, to nie chcesz chyba by karoseria Twojego pojazdu pokryta była takimi mało zachęcającymi uszkodzeniami? Tym bardziej, że zakładasz folię właśnie po to, by zapewnić autu perfekcyjny wygląd.

Wybór folii ochronnej na samochód – jakość i rodzaje

Jakie folie zabezpieczające znajdziemy na rynku? Wyróżniamy dwa podstawowe typy – wylewane oraz sztywne. Czym się różnią?
Folie sztywne przeznaczone są do płaskich powierzchni. Są też wyraźnie tańsze. Z kolei folie wylewane mają minimalną grubość, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Jednocześnie, folia wylewana jest wyraźnie droższa niż sztywna, a przy tym zapewnia nieco gorszą ochronę.

Który producent ma najlepsze folie ochronne na samochód? Sami korzystamy wyłącznie z produktów uznanych, światowych firm – takich, jak choćby 3M. Doskonale bowiem wiemy o tym, że na foliowaniu samochodu nie ma co oszczędzać. Tanie folie nie tylko nie zapewnią odpowiedniej grubości czy ochrony karoserii, ale mają mniejszą trwałość.

Ile kosztuje oklejenie samochodu?

Koszt oklejenia auta zależy od zakresu pracy, jaki trzeba wykonać przy danym modelu. Inna kwota łączy się z foliowaniem dużego, amerykańskiego SUV-a, a zupełnie inna będzie obowiązywała w przypadku niewielkiego auta kompaktowego.
Znaczenie ma również zakres elementów, które zostaną pokryte folią samochodową. W naszej firmie, podzieliliśmy to na 3 oddzielne pakiety:

  • Podstawowy
  • Bikini
  • Full front

Który z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie elementy swojego pojazdu chcesz chronić przed uszkodzeniami. Przykładowo, w pakiecie podstawowym możesz liczyć na:

  • Oklejenie lamp
  • Oklejenie lusterek
  • Oklejenie przestrzeni pod klamkami i na bagażniku

Taki pakiet obejmuje wszystkie te miejsca, które najbardziej narażone są na uszkodzenia. Jego cena rozpoczyna się już od 1500 zł netto.
Chcesz mieć nieco większy zakres ochrony? Polecamy pakiet bikini. W tym przypadku oklejamy dodatkowo zderzaki oraz maskę i błotniki. Te ostatnie elementy chronimy w najbardziej newralgicznych punktach. Zgodnie z założeniem, w cenie od 3500 zł netto (od takiej kwoty rozpoczyna się pakiet bikini), okleimy aż ⅓ maski czy błotników.
A może pragniesz kompleksowo ochronić swój samochód? Co powiesz na oklejenie całej maski, błotników czy zderzaków? Polecamy pakiet full front – już od 5000 zł netto. Chcesz wykonać oklejanie folią? Skontaktuj się z nami – wycenimy to dla Ciebie!