Auto detailing – czy warto z niego korzystać?

Samochód jest dumą każdego kierowcy. Odpowiednia troska o auto jest podstawą jego użytkowania przez długie lata. Pojazd zadbany to już nie tylko regularne mycie na myjni, ponieważ stale rosnącym zainteresowaniem cieszy się auto detailing.

Jest to doskonały sposób na skuteczne zabezpieczenie wartości danego samochodu, co w czasie kryzysu na rynku motoryzacyjnym jest szczególnie ważne.

Jeżeli zależy Ci na odpowiedniej ochronie Twojego samochodu i chcesz dowiedzieć się więcej na temat auto detailingu, to ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie!

Czym jest auto detailing?

Najprościej mówiąc, jest to sposób na konserwację i pielęgnację samochodu. Auto detailing dotyczy zarówno wnętrza, czyli tapicerki i elementów plastikowych, jak również karoserii.

Wśród usług auto detailingu, najpopularniejsze są zabezpieczanie lakieru specjalistycznymi powłokami oraz dogłębne czyszczenie wnętrza, wliczając w to pranie tapicerek, a także usuwanie zanieczyszczeń z kokpitu.

Auto detailing to kosmetyka samochodowa, usuwanie rys oraz nakładanie na lakier folii PPF, która skutecznie zabezpiecza lakier przed zarysowaniem. Z tego też powodu coraz więcej kierowców decyduje się na korzystanie z salonów świadczących usługi detailingowe. Co więcej, dotyczy to zarówno właścicieli nowych samochodów, jak i tych z rynku wtórnego.

Skuteczna pielęgnacja oraz konserwacja samochodu to nie tylko zabezpieczenie jego wartości, ale także sposób na zapobieganie usterkom takim jak np. zarysowanie lakieru na parkingu.
Coraz większe zainteresowanie tym tematem sprawia, że usługi auto detailingu często bywają określane mianem auto spa.

Jakie usługi wchodzą w zakres detailingu samochodowego?

W ramach auto detailingu wykonuje się szereg różnych usług, które mają jeden wspólny cel. Jest nim skuteczne zabezpieczenie zarówno wnętrza, jak i karoserii samochodu.

Choć branża wyróżnia się kompleksową troską o samochód, to wśród najpopularniejszych usług detailingowych wymienia się przede wszystkim folie ochronne, powłoki ceramiczne, zabezpieczenie szyb oraz renowację lakieru.

Folie ochronne

Stosowanie folii ochronnej to najlepszy sposób na skuteczne zabezpieczenie lakieru przed zarysowaniami. Warto dodać, że niektóre folie mają także właściwości samoregeneracyjne, dzięki czemu są w stanie zniwelować zarysowania powstałe już po nałożeniu folii ochronnej.

Co ciekawe, ta usługa jest najczęściej wybierana przez kierowców, którzy chcą sprawdzić, czym tak właściwie jest auto detailing. Folia ochronna jest świetnym sposobem na to, aby wejść w świat dokładnej troski o swój pojazd.

Powłoki ceramiczne

Powłoki ceramiczne to kolejny element zabezpieczenia karoserii przed zarysowaniami, ale także brudem. Powłoka ceramiczna jest zdecydowanie droższa niż fola ochronna. Wraz z ceną idzie także skuteczność w ochronie lakieru przed rysami i uszkodzeniami lakieru. Skuteczna ochrona przed brudem jest możliwa za sprawą hydrofobowych właściwości tego typu powłoki.

Detailingowe powłoki ceramiczne to doskonała jakość i trwałość nawet do 5 lat, dlatego jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.

Warto dodać, że powłoka może być także nałożona na felgi, aby zapewnić im hydrofobowość oraz odporność na zarysowania. Tak zabezpieczony samochód poradzi sobie z każdym zarysowaniem.

Zabezpieczanie szyb

Auto detailing to nie tylko troska o wygląd samochodu, ale także o trwałość poszczególnych części składowych. Jednym z najwrażliwszych elementów każdego auta są szyby. W auto detailingu bardzo popularne jest zabezpieczanie szyb specjalną powłoką.

Jej zadaniem jest skuteczna ochrona szyby przed uszkodzeniami. Warto dodać, że taka powłoka jednocześnie nie ogranicza pola widzenia, gdyż jest całkowicie przezroczysta.

Renowacja lakieru

Korekta lakieru to jeden z popularniejszych zabiegów auto detailingu, ponieważ matowienie lakieru oraz utrata jego blasku są po prostu naturalne.

Usługa polega na polerowaniu karoserii samochodowej specjalistycznymi preparatami, które mają wypełnić mikrouszkodzenia i ponownie wydobyć blask lakieru.

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem korekty lakieru: https://perfekcyjneauto.com/korekta-lakieru/

Dlaczego warto skorzystać z auto detailingu?

Główną zaletą auto detailingu jest to, że zarówno wnętrze, jak i również karoseria samochodu poddanego takim zabiegom wyglądają jak z salonu.

Dokładne czyszczenie oraz skuteczne zabezpieczenie elementów składowych auta sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na korzystanie z salonów auto detailingu.

Wielu właścicieli samochodów na samym początku swojej przygody z car detailingiem decyduje się na niewielkie zabiegi.

Świetnym tego przykładem może być bardzo popularna glinka, czyli glinkowanie lakieru w celu usunięcia zaschniętego i mocno przyczepionego do lakieru brudu. Jest to  bardzo dobry początek przygody z zabiegami pielęgnacyjnymi, który pozwala na stopniowe poznawanie branży i korzystanie z kolejnych metod dbania o auto.

Z tego też powodu auto detailing cieszy się dziś rosnącą popularnością.