Polerowanie i renowacja reflektorów – czy faktycznie się opłaca?

Światła w Twoim samochodzie słabo świecą? Wymiana żarówek na lepsze nic nie pomogła? Najwyższy czas skontrolować stan odbłyśników oraz samego klosza. To jeden z tych elementów, na które wielu kierowców zupełnie nie zwraca uwagi. Tymczasem polerowanie reflektorów czy wręcz ich regeneracja wcale nie są kosztowne, a mogą przynieść wiele dobrego w zakresie poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Jakość reflektorów, a bezpieczeństwo. Dlaczego to takie ważne?

Gdyby nie dobrze działające światła, nie bylibyśmy w stanie bezpiecznie prowadzić auta po zmroku. To oczywiste. Niestety, niewielu kierowców kontroluje stan reflektorów w swoim aucie. Stopniowo przyzwyczajamy się do coraz gorszego ich działania. To błąd – bo przecież od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Odpowiednio wcześnie zauważona przeszkoda pozwoli kierowcy na reakcję i uniknięcie wypadku.

Reflektory samochodowe stopniowo ulegają zużyciu. I nie chodzi tu nawet o fizyczne uszkodzenia, które mogą pojawić się choćby w wyniku drobnej stłuczki. Materiałowi, z którego wykonane są klosze reflektorów zdecydowanie szkodzi zarówno promieniowanie słoneczne, jak również wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Piasek i sól zimą, a także tłuszcz który osiada na ich powierzchni – wszystko to powoduje, że prędzej czy później samochodowe lampy tracą swoją skuteczność. Dodajmy do tego choćby wizyty na myjniach automatycznych – szczotki, pod które dostaje się piasek, w znacznym stopniu powodują powstawanie zarysowań na powierzchni lamp. Po pewnym czasie matowieją, a ich skuteczność wyraźnie się zmniejsza. Zarysowania powodują rozpraszanie światła na boki. W rezultacie zasięg takich świateł jest znacznie mniejszy.

Nowe, używane czy regeneracja reflektorów? Co opłaca się najbardziej

Czy odnowienie reflektorów rzeczywiście się opłaca? A może lepiej kupić kolejną lampę do swojego samochodu? Zastanówmy się! Ceny regeneracji reflektorów rozpoczynają się już od 70 zł netto. Na ostateczny koszt takiego zabiegu wpływa oczywiście stan odbłyśnika, ale można założyć, że nie będzie to jakiś koszmarnie wysoki wydatek.

A gdyby tak wymienić cały reflektor? Jaki to byłby koszt? Cóż, najwygodniej pewnie byłoby kupić zupełnie nową część. Nie ma wtedy ryzyka, że lampa będzie w jakikolwiek sposób uszkodzona. Dodatkowo, jeżeli dobieramy reflektor samochodowy do konkretnego auta, używając jego numeru VIN, to nie ma ryzyka, że część nie będzie pasowała. Warto jednak pamiętać o tym, że koszty takiej operacji mogą być dosyć znaczne. Poniżej kilka przykładów tego, ile kosztują nowe reflektory do popularnych modeli aut:

  • BMW 3 E90 2.0d – 945 zł
  • Opel Astra H 1.9 CDTI – 465 zł
  • VW Passat B8 2.0 TDI – 3246 zł
  • Renault Scenic III 2.0 dCi – 772 zł
  • Kia Sportage III 1.7 CRDi – 2253 zł

Uwaga – w powyższej liście zawarliśmy jedynie koszty zakupu wysokiej klasy zamienników. Nie są to ceny oryginalnych reflektorów! Owszem, możesz zaoszczędzić, kupując elementy gorszych firm. Niestety, jakość wykonania tych części bywa… różna.

Koszty mogą być zatem całkiem spore. To może reflektor używany? Niestety, ryzykujesz, że kupisz produkt niepasujący do Twojego samochodu. Na rynku nie brakuje przecież części choćby z Wielkiej Brytanii – nie będą pasowały. Kupując “używkę” ryzykujesz także zakup części w gorszym stanie niż Twoja obecna.

To co się opłaca? Najtaniej będzie wykonać polerowanie reflektorów. Taki zabieg, polegający na usunięciu rys i zmatowień, pozwoli na przywrócenie lampom samochodowym dawnej wydajności. I to w znacznie niższej cenie niż gdybyś musiał kupić nowy reflektor!

Samodzielne polerowanie lamp, a profesjonalne usługi

Czy możesz samodzielnie odnowić reflektory? Teoretycznie tak. Istnieje jednak ryzyko, że coś ulegnie uszkodzeniu. Najprostszy przykład – rozklejenie lampy. Jeżeli robisz to po raz pierwszy, możesz ją uszkodzić. O uszkodzeniu zaczepów podczas montażu nawet nie będziemy już wspominać. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie trudne! Poza tym, wykonując polerowanie w sposób niefachowy, ryzykujesz uszkodzenie filmu ochronnego na reflektorze. W rezultacie, lampa będzie wyglądała nie tylko gorzej niż wcześniej, ale również może wyraźnie gorzej świecić. I wtedy, wszystko to co oszczędziłeś, trzeba wydać na zakup nowego reflektora.

Znacznie tańszą opcją będzie skorzystanie z profesjonalnych usług regeneracji lamp samochodowych. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na polerowanie reflektorów czy też konieczna będzie ich regeneracja, zyskasz przynajmniej pewność, że nic nie uległo uszkodzeniu.

Ile kosztuje regeneracja reflektorów w Warszawie?

Cena polerowania lamp w naszej firmie rozpoczyna się już od 70 zł netto. Warto taką usługę wykonać przynajmniej raz w trakcie wieloletniej eksploatacji auta. Nie jest to duży koszt, a efekty będą jeszcze długo zauważalne. Jak przebiega zabieg regeneracji lamp samochodowych? Krok po kroku opisujemy. Na początku, wykonujemy dokładne mycie powierzchni reflektora. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie nie używać żadnej agresywnej chemii. Może ona bowiem uszkodzić delikatny film, który pokrywa powierzchnię lampy samochodowej. Takie zabieg pozwoli na usunięcie zabrudzeń, w rodzaju tłuszczu czy zanieczyszczeń z drogi. Poza tym czyszczenie reflektorów pozwoli ujawnić nawet najdrobniejsze zarysowania, co przyda się w trakcie regeneracji. Kolejnym etapem jest praca z uszkodzeniami, które mogły się pojawić na powierzchni reflektora. Na tym etapie usuwamy wszelkiego typu uszkodzenia czy rysy.

Jeżeli okazałoby się, że trzeba wymienić odbłyśnik bądź którąś z wewnętrznych części, wtedy rozbieramy reflektor. Rozklejenie lampy wymaga jednak dużej uwagi oraz doświadczenia – delikatne elementy można bardzo łatwo uszkodzić. Fachowo wykonana regeneracja pozwoli cieszyć się doskonałym oświetleniem drogi przez naprawdę długi czas. A przy tym, jest to znacznie tańsze niż konieczność zakupu nowego reflektora. Jednym słowem, regeneracja reflektorów (w szczególności xenonów, które są nawet droższe), po prostu się opłaca.