Jak przywrócić blask starym lakierom? Techniki korekty lakieru auta

Atrakcyjny wygląd samochodu w dużej mierze zależy od stanu lakieru. Niestety, bardzo wiele czynników wpływa na to, że z biegiem lat lakier samochodowy traci swój dawny blask i nienaganny wygląd. Częstym problemem są zarysowania, blaknięcie i zmatowienie powłoki lakieru oraz osiadające na nim zabrudzenia.

Na szczęście możliwa jest renowacja lakieru, nawet tego mocno zniszczonego. Przy zastosowaniu odpowiednich metod można nie tylko odświeżyć lakier, ale też zabezpieczyć go przed dalszymi uszkodzeniami. W jaki sposób przeprowadzić korektę lakieru samochodowego?

Ocena stanu lakieru

Renowację lakieru samochodowego powinna poprzedzać dokładna analiza stanu lakieru. W ten sposób oceniamy ilość i charakter zarysowań, wżerów i innych niedoskonałości na lakierze. Pozwoli to na zastosowanie odpowiednich technik oraz usunięciu wszystkich defektów lakieru.

Przygotowanie lakieru do renowacji

Kolejny istotny etap to przygotowanie lakieru do przeprowadzenia renowacji. To przede wszystkim dokładne czyszczenie powłoki lakierniczej z wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli na karoserii pozostanie jakikolwiek brud, może dojść do uszkodzenia lakieru, gdyż drobinki brudu spowodują powstanie nowych rys i zmatowienie lakieru. W efekcie usługa korekty lakieru da odwrotny efekt do zamierzonego.

Techniki korekty lakieru

Gdy lakier samochodowy zostanie dokładnie umyty i przygotowany, możemy przejść do kolejnego etapu. Istnieją różne techniki zabezpieczenia lakieru – polerowanie i woskowanie. Czym się od siebie różnią?

Polerowanie

Polerowanie lakieru samochodowego to jedna z podstawowych metod korekty lakieru wykorzystywana w detailingu. Polega na delikatnym, stopniowym ścieraniu uszkodzeń przy pomocy odpowiednio dobranych gąbek i past polerskich o różnym stopniu agresywności. Polerowanie daje naprawdę satysfakcjonujące efekty, pozwala bowiem uzyskać idealnie gładką powierzchnię bez żadnych rys. Uzyskana w ten sposób powłoka ceramiczna sprawia, że lakier samochodu wygląda jak nowy.

Do głębszych rys używa się past ściernych i padów polerskich o większej agresywności, a do mniejszych – o niższej agresywności. Na koniec powłokę lakierniczą wykańcza się pastami i padami o najniższym stopniu agresywności, w celu wydobycia blasku i głębi koloru.

Istnieją trzy sprawdzone techniki polerowania lakieru:

 1. Technika zaokrąglania kantów – stosowana w celu zamaskowania największych uszkodzeń, których nie da się całkowicie usunąć. Ma na celu wygładzenie krawędzi rysy za pomocą delikatnej pasty, dzięki czemu jest ona o wiele mniej widoczna, niezależnie od kąta padania światła.
 2. Technika punktu Zenitu – powszechna metoda maszynowej korekty lakieru. Pasta polerska jest rozprowadzana na lakierze przy małych prędkościach polerki. Stopniowo zwiększając prędkość polerki, aż do tzw. punktu Zenitu, można skutecznie usunąć niedoskonałości lakieru. Jednocześnie powstają nowe, niewielkie defekty lakieru, które można usunąć, ponownie zmniejszając prędkość obrotową polerki.
 3. Technika jednostajnej pracy ściernika – metoda polegająca na stosowaniu past polerskich ze ścierniwem pracującym jednostajnie. Dzięki temu mogą być stosowane zarówno do korekty lakieru, jak i końcowego polerowania samochodu.

Woskowanie

Woskowanie lakieru polega na aplikacji preparatu przy pomocy gąbki, następnie rozprowadzenia go okrężnymi ruchami i wypolerowania fragmentu karoserii. Czynność powtarzamy aż do pokrycia woskiem całej karoserii. Woskowanie stosuje się w celu nabłyszczenia i pielęgnacji lakieru.

Do wyboru są trzy rodzaje wosków:

 • naturalne, najczęściej zawierające carnaubę, czyli wosk palmy rosnącej w Brazylii,
 • syntetyczne sealanty z polimerami,
 • hybrydowe, stanowiące połączenie wosków naturalnych z syntetycznymi.

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem: Jak skutecznie usunąć rysy z lakieru?

Dodatkowe porady

Żadna korekta lakieru nie pomoże, jeżeli na co dzień nie będziesz dbać o samochód we właściwy sposób. Jeżeli chcesz ograniczyć powstawanie nowych rys i jak najdłużej zachować głęboki połysk, pamiętaj o następujących wskazówkach:

 1. Nigdy nie korzystaj z myjni automatycznych.
 2. Nigdy nie wycieraj zakurzonego samochodu zwykłą szmatką.
 3. Myj samochód regularnie na myjniach bezdotykowych. a okresowo (raz na miesiąc lub kwartał) ręcznie. Używaj tylko gąbek i ściereczek z mikrofibry, które są regularnie prane.
 4. Do mycia używaj profesjonalnej chemii, gdyż domowe środki zmywają woski i przyspieszają płowienie lakieru.
 5. Regularnie powtarzaj korektę lakieru, aby był nieprzerwanie zabezpieczony.