Jak dbać o samochód po oklejeniu folią ochronną?

Coraz większa liczba kierowców decyduje się na oklejenie swojego samochodu folią ochronną. Jest to obecnie jedna z najlepszych form ochrony przed zarysowaniami oraz brudem. Hydrofobowość folii zmniejsza osadzanie się brudu na karoserii.

Nie oznacza to jednak, że samochodu oklejonego folią ochronną nie trzeba regularnie myć. W jaki sposób powinno czyścić się samochód z folią? Czy trzeba używać do tego odpowiednich preparatów?

Mycie auta oklejonego folią ochronną

O auto oklejone folią ochronną trzeba systematycznie dbać, aby stan jego karoserii jak najdłużej był na poziomie cieszącym oko. Oklejenie samochodu folią wcale nie oznacza, że można go myć sporadycznie. O folie samochodową należy dbać podobnie, jak o zwykły lakier.

Sporą różnicą jest jednak dobór środków myjących, ponieważ takie kosmetyki koniecznie muszą być dopasowane do rodzaju folii znajdującej się na karoserii.

Inne preparaty nadają się do folii matowych, inne zaś do połysków. Samochód z folią ochronną najlepiej myć na myjni ręcznej, ewentualnie na bezdotykowej.

W przypadku myjni bezdotykowej warto pamiętać, że jedynie spłukujemy brud.

Warto również pamiętać, że oklejenie auta całkowicie eliminuje możliwość mycia pojazdu w myjniach automatycznych. Należy bezwzględnie przestrzegać tej reguły, ponieważ bagatelizowanie tego faktu, może przyczynić się do wielu przykrych i często nawet nieodwracalnych szkód.

Czy pielęgnacja folii wymaga specjalnych środków?

Pierwsze mycie po oklejeniu auta należy wykonać po upływie około tygodnia. W tym miejscu pojawia się niezwykle istotna kwestia, czyli różnica pomiędzy powłokami matowymi a tymi z połyskiem. Do powłok matowych używamy innych środków niż do błyszczących.

Kolejny istotny szczegół to możliwość polerowania folii ochronnej błyszczącej. Folie matowe do polerki się nie nadają. Wybór kosmetyków do mycia takiej powłoki ochronnej powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem folii. Warto dodać, że praktycznie każdy producent folii ochronnej posiada w ofercie dedykowane kosmetyki.

Z tego powodu przy wyborze preparatów najlepiej kierować się zaleceniami producenta folii. Dzięki temu masz pewność, że używasz kosmetyków, które nie uszkodzą folii ochronnej. Jest to istotne ze względu na koszt oklejenia auta.

Czy można woskować samochód oklejony folią?

Samochody oklejone folią można nie tylko woskować, ale także zabezpieczać quick detailerem. To samo dotyczy polerowania, gdzie jedynym wyjątkiem od reguły są folie matowe – one nie podlegają polerowaniu.

Zarówno woskowanie, jak i zabezpieczanie quick detailerem powinno odbywać się przy pomocy delikatnych preparatów, które są przeznaczone do aut oklejonych folią.

Jest to świetny sposób na dodatkowe zabezpieczenie folii przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Karoseria oklejona folią – regularnie myta odpowiednimi preparatami oraz woskowana – będzie cieszyła oko właściciela samochodu przed długi czas.

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematem: https://perfekcyjneauto.com/blog/dlaczego-warto-okleic-samochod-folia-ochronna/